Koronavir v klimatizacích

Evropská federace asociací HVAC oznámila, že zvlhčování vzduchu, klimatizace a čištění vzduchotechnického potrubí nemají žádný praktický dopad na přenos koronaviru.

Informace jsou obsaženy v novém poradním dokumentu vydaném společností REHVA, ve kterém se uvádí, že vychází z nejlepších současných znalostí obsažených v dokumentu Světové zdravotnické organizace "Příprava pracovišť na COVID-19.

koronavirus - ilustrační obrázek

Rozsah 6-ti stránkového dokumentu, který je primárně určen pro HVAC profesionály a správce budov, je omezen na komerční a veřejné objekty, např. kanceláře, školy, nákupní střediska, sportovní prostory apod. Nemocničních a zdravotních zařízení se tento dokument netýká.

Zvlhčování a klimatizace nemají žádný praktický dopad na přenos viru. Na rozdíl od některých jiných virů je virus, který způsobuje onemocnění COVID-19, zcela odolný vůči změnám prostředí a je citlivý pouze na vysoké relativní vlhkosti nad 80% a teplotu nad 30 stupňů Celsia.

Vytápění a chlazení lze tedy provozovat normálně, protože neexistuje přímé spojení s šířením viru Covid 19. Dokument navíc tvrdí, že čištění vzduchotechnického potrubí není účinné proti infekci přenášené z místnosti do místnosti.

Rekuperace tepla    Předpokládá se, že zařízení pro rekuperaci mohou přenášet viry připojené připojené k prachovým částicím skrze netěsnosti na straně výfuku vzduchu, které se následně dostanou na stranu přiváděného vzduchu. Proto společnost REHVA doporučuje vypnout rotační rekuperátory tepla v případě ohrožení virem Covid-19.

Přenos virových částic pomocí zařízení pro rekuperaci tepla není považován za problém, pokud je systém HVAC vybaven jednotkou s dvojitým výměníkem nebo jiným zařízením pro rekuperaci tepla, která zaručuje 100%  oddělení vzduchu mezi vratnou a přívodní stranou.

Covid-19 Koronavirus klimatizace

Recirkulace    Virové částice ve zpětných kanálech mohou také znovu vstoupit do budovy, když jsou centrální vzduchotechnické jednotky recirkulačními sektory. Doporučuje se proto - vyhnout se centrální recirkulaci během epidemie SAR-SCoV-2 uzavřením tlumičů recirkulace. Pokud je to možné, doporučuje se také vypnout decentralizované systémy, jako jsou jednotky fan coilů, které používají místní recirkulaci , aby se zabránilo rozšiřování virových částic na úrovni místností. Fan coil jednotky mají hrubé filtry, které viry prakticky nezachytí. Pokud je není možné vypnout, měly by být tyto jednotky pravidelně čištěny, protože shromažďují částice jako jakýkoli jiný povrch v místnosti.

Zpracovali : Ing.Jiří Brož a Štěpán Stojanov - Zpravodaj Svazu chladírenské techniky 3/2020