Jak vybrat klimatizaci ?

Při výběru vhodného klimatizačního zařízení je nutné znát základní informace o tom, na jakých principech zařízení pracuje a také dodržovat určitý postup závislý na vstupních parametrech.

Co to vlastně klimatizace je?
Klimatizace je technologické zařízení, které odvádí přebytečné teplo z klimatizovaného interiéru.

 • Základní rozdělení klimatizací:
  Pevné klimatizace
       ▪ Domácí klimatizace
              ▪ Mono-splitové klimatizace
              ▪ Multi -splitové klimatizace
       ▪ Komerční klimatizace
       ▪ VRF velké klimatizační systémy
  Mobilní klimatizace


Nejúčinnějším způsobem, jak klimatizovat svojí domácnost nebo kancelář je Domácí klimatizace.

Domácí klimatizace rozdělujeme na dva typy:
     • Mono-splitové klimatizace
     • Multi-splitové klimatizace

Typy klimatizací monosplit a multisplit

Monosplitová klimatizace se skládá z 1 venkovní a 1 vnitřní jednotky a je určená k udržování zvolené teploty v 1 místnosti.
Výhodou monosplitového řešení je jednodušší instalace, větší spolehlivost a především nižší pořizovací cena.

Multisplitová klimatizace se skládá z 1 venkovní jednotky a 2-5 vnitřních jednotek a je určené pro udržování teploty ve více místnostech za pomoci jedné venkovní jednotky.
Výhodou multisplitového řešení je využití jedné venkovní jednotky, na kterou můžeme připojit až 5 vnitřních jednotek. V praxi to znamená, že pokud chci vychladit například 4 místnosti v rodinném domě, nemusíme natolik zasahovat do fasády, nevěsíme jednu venkovní jednotku za druhou a celkový zásah do vzhledu exteriéru je menší.
U multisplitových klimatizací je kladen větší důraz na návrh a celkové provedení instalace. Multisplit by měla instalovat odborná firma, která Vám poradí s dispozicí a vedením pro optimalizaci nákladů. Z pravidla je využití multisplitové technologie dražší než monosplit. Například 2 monosplitové klimatizace budou stát většinou méně než je tomu u varianty 2+1 multisplitu. Je to dáno zejména tím, že 1 venkovní jednotka musí obsluhovat vnitřní jednotky dle jejich požadavků a jejich řízení je proto mnohem složitější. Příslušná regulace této jednotky je tedy i dražší.

Parametry pro výběr klimatizace
1. Účel
2. Typ
3. Výkon
4. Komfort
5. Cena


Účel klimatizace

Prvním faktorem pro výběr klimatizace je účel použití a počet místností. Jak už je podrobněji popsáno výše, zařízení určené pro chlazení jedné místnosti nazýváme monosplitové klimatizace, přičemž počítáme s 1 vnitřní a 1 venkovní jednotkou, zatímco zařízení pro chlazení více místností při použití více vnitřních jednotek běžících na jedné venkovní jednotce nazýváme multisplitové klimatizace. Je důležité si určit zda chceme klimatizaci pořídit primárně na chlazení nebo na topení a také četnost používání. Od toho se odvíjí další postup při výběru klimatizace. Je jasné, že pokud hledáme zařízení pro vychlazování technické místnosti (např.serverovny) po celý rok, tak toto zařízení bude jiné oproti zařízení určené pro vytápění chalupy v přechodném období stejně tak klimatizace v obývacím pokoji, kterou zapneme 14 dní v roce při největších vedrech. Trh nabízí mnoho klimatizací s nejrůznějšími účinnostmi a některé z nich jsou optimalizované pro vytápění. Některé klimatizace nabízejí perfektní funkce pro navýšení komfortu při chlazení a proto je právě důležité si říct, pro co klimatizaci budeme používat a jak často.

Typ klimatizace Typ klimatizace volíme podle způsobu montáže (přichycení). Nejčastějším typem klimatizace je nástěnná klimatizace. Nástěnné klimatizace montujeme jak už název napovídá na zeď. Z pravidla je nástěnná klimatizace montována cca 10cm pod stropem, abychom zajistili nejoptimálnější distribuci studeného vzduchu. Dalším velmi častým typem klimatizací jsou takzvané kazetové klimatizace. Ty montujeme do kazetových stropů, do sádrokartonových stropů nebo do velkých místností s vysokými stropy. Kazetové klimatizace uchycujeme na závitové tyče zavěšené na stropní konstrukci. Provádějí se ve dvou variantách, 4cestné a 1cestné podle počtu výdechů. Dalším typem klimatizací, který stojí za zmínění jsou klimatizace konzolové, které můžeme znát ještě pod názvem podokenní nebo podparapetní. Připomínají spíše radiátor a také je tak montujeme, tedy pod okenní parapety. Výhodou těchto klimatizací je to, že pracují na

principu radiátoru čili vyfukujeme teplo směrem dolů, chlad zase naopak směrem nahoru. Konzolové jednotky jsou vhodné pro montáže do podkroví se šikmou střechou nebo do míst se sníženým stropem. Trh ještě nabízí jiné typy klimatizací jako jsou okenní klimatizace, kanálové klimatizace nebo mobilní klimatizace, které zdaleka nejsou tak účinné a komfortní než právě klimatizace, které jsme zmínili před tím.

Výkon klimatizace

Výkon klimatizace je nejdůležitějším parametrem pro správnou efektivitu při klimatizování. Výkon se určuje dle následujících náležitostí: • Velikost prostoru • Požadovaná teplota • Zdroje tepla • Orientace světových stran • Vedlejší okolní vlivy • Vzdálenost vnitřní jednotky od venkovní Každá místnost je jiná a má jiné tepelné podmínky. Musíme zohlednit nejen velikost prostoru ale také počet spotřebičů produkující teplo, prosklené plochy jako jsou okna a třeba balkonové dveře. Je jasné, že pokud montujeme klimatizaci do místnosti orientované na jižní, jihozápadní až západní světovou stranu, musíme i zohlednit intenzitu slunečního svitu.

Měřiče tepla a chladu | UNITHERM Group

Komfort – výbava klimatizace

Konečně se dostáváme k parametrům, které jsou čistě na Vaší volbě. Jelikož se klimatizace stane součástí vybavení Vaší domácnosti, je důležité, aby se Vám design klimatizační jednotky líbil. Trh nabízí spoustu klimatizací, které jsou nádherně designově řešené, mezi ně určitě patří Samsung Wind-Free, LG Artcool nebo třeba Daikin Stylish. Jak jednotlivé klimatizace vypadají se můžete podívat v sekci klimatizace nebo navštívit náš showroom na Pražském Zličíně. Hlučnost klimatizace je jeden z hlavních parametrů, na který bychom měli z ohledu komfortu koukat, pokud si vybíráme klimatizaci do obývacího pokoje nebo ložnice, určitě bychom měli koukat na klimatizace, které nepřekračují hladinu akustického tlaku 20 db(A). Pro srovnání, lepší lednice mají něco mezi 40-50 dB(A). Klimatizace s hlučností pod 20 dB(A) považujeme za super tiché. Nejtišší klimatizace na trhu je Samsung Wind-Free Elite s hlučností pouhých 16 dB(A). Co se týče vybavení a funkcí klimatizací tak jedna z nejžádanějších funkcí je takzvané WiFi vzdálené ovládání, díky kterému můžete ovládat vaší klimatizaci odkudkoliv pomocí chytrého telefonu. Toto využijete na příklad těsně před tím, než odjedete z práce a vychladíte si místnost ještě před tím, než dojedete domů. Další výhodou WiFi ovládání je také fakt, že k provozu nepotřebujete další dálkový ovladač, kterých je v běžné domácnosti až až. Neméně důležitý parametr je filtrace vzduchu, vždy je lepší koukat na klimatizace s lepším prachovým filtrem. Trh nabízí nejrůznější klimatizace s nejrůznějšími funkcemi, mezi další funkce patří:

• Časové plánování • Temperování • Umělá inteligence • Čidla pohybu • Ionizátor • PM Filtr • Zvlhčování vzduchu • Vysušování • Samočištění • Diagnostika

 

Pořizovací cena

Cena klimatizace se odvíjí od vybavenosti funkcemi a účinnosti. Cenový rozsah je veliký, levnější klimatizace můžeme pořídit za 18 000 Kč zatímco ty dražší až okolo 60 000 Kč. Co se týče celkové ceny i s montáží, tak cena je individuální na základě náročnosti montáže a délky chladírenských rozvodů.